Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Interreg PL SK

Múzeum ručnej výroby papiera

Výstavba „Múzea ručnej výroby papiera.jpg

Program: Program cezhraničnej spolupráce

                Poľská republika – Slovenská republika 2014 - 2020 (PL-SK 2014-2020)

Obdobie realizácie:  II/2017 - II/2018

Hodnota projektu: 514 883,01

Projekt "Po stopách technických pamiatok z Podhalia na Liptov" je založený na ochrane kultúrneho dedičstva a zvýšenia dostupnosti unikátnych technických pamiatok na poľsko-slovenskom pohraničí pre obyvateľov a turistov.

Projekt bude realizovaný na oprávnenom území mestom Nowy Targ, ako vedúcim partnerom v spolupráci s obcou Ludrová a Žilinským samosprávnym krajom na základe konkrétnych cieľov. Ciele projektu budú dosiahnuté realizáciou nasledujúcich vecných úloh:

1. Vytvorenie a propagácia kultúrnej cesty „Po stopách technických pamiatok z Podhalia na Liptov“.

Múzeum.jpeg

 

2. Renovačné a konzervátorské práce na historickej vodárenskej veži na železničnej stanici v Nowom Targu. Zriadenie výstavy s tematikou bývalej železničnej trate Nowy Targ - Kraľovany.

3. Prestavba a výstavba bývalého zadného krídla hotela Herz v Nowom Targu a vytvorenie Múzea tlače.

4. Stavba objektu drevenej architektúry v Ludrovej a vytvorenie Múzea ručnej výroby papiera.

5. Obnova trasy úzkorozchodnej lesnej železnice v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline

Výsledkom realizácie týchto úloh bude nový cezhraničný produkt – kultúrno-tematická cesta, spájajúca najdôležitejšie a najzaujímavejšie technické objekty na pohraničí s ohľadom na turistické, historické a architektonické hodnoty. Jej atrakciami bude novo vytvorené Múzeum tlače v Nowom Targu, Múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej, pred zničením zachránená a prispôsobená k plneniu výstavnej funkcie, pamiatka dávneho inžinierskeho kumštu-železničná vodárenská veža ako aj zrekonštruovana trasa úzkorozchodnej železnice, na ktorej budú uskutočňované turisticko-rekreačné jazdy.

Vytvorenie cesty založenej na doteraz nevyužitom potenciále spoločného dedičstva a rozšírenie kultúrnej ponuky prispeje k rozvoju, propagácii a posilneniu unikátnych hodnôt pohraničia, rozvoju celého regiónu a zvýšeniu atraktivity spoločnej turistickej ponuky.

logo-eu-s-odkazom-na-erdf-male.jpg


 
ÚvodÚvodná stránka